Στήριξη Συλλόγου ΕΔΙΠ στις καθαρίστριες του ΠΘ

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Εργαστηριακού και Διδακτικού Προσωπικού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας δηλώνει ομόφωνα την υποστήριξή του στις καθαρίστριες του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και στα δίκαια αιτήματά τους. Καλεί τις Πρυτανικές Αρχές να επανεξετάσουν τη θέση τους ανανεώνοντας τις συμβάσεις των συγκεκριμένων εργαζομένων στο Πανεπιστήμιο, ακυρώνοντας παράλληλα την διαδικασία προκήρυξης για ανάθεση της καθαριότητας του Ιδρύματος σε εργολάβο. Μερικές εργαζόμενες από αυτές, για πάνω από 20 χρόνια φροντίζουν την καθαριότητα και την υγιεινή των χώρων που εργαζόμαστε, στηρίζοντας το έργο μας σε έρευνα και διδασκαλία. Είναι άνθρωποι της διπλανής πόρτας που τους γνωρίζουμε με το μικρό τους όνομα.

Επίσης ο Σύλλογός μας καλεί τις Πρυτανικές Αρχές να επανεξετάσουν συνολικά τη στάση τους όσον αφορά στην παραχώρηση ολόκληρων τομέων υπηρεσιών σε εργολάβους με συνθήκες για τους εργαζόμενους πολλές φορές απάνθρωπες. Οι συνθήκες που εργαζόμαστε εμείς ως μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι με τα αντίστοιχα δικαιώματα που προβλέπονται, θα έπρεπε να είναι διεκδίκηση και αφετηρία για ΌΛΟΥΣ.

Για το Σύλλογο Εργαστηριακού και Διδακτικού Προσωπικού του ΠΘ
Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου